ABC oklejania samochodu

Posted on

Z dnia na dzień rośnie zainteresowanie tego typu rozwiązaniem właścicieli najróżniejszych pojazdów. Całkowita zmiana wyglądu lub chęć zabezpiecznia lakieru przed uszkodzeniami? Okleić najprościej i najszybciej. Zanim jednak zdecydujesz się na wybór firmy, której powierzysz swój pojazd – dowiedz się o co tyle hałasu…

Jak wybrać folię?

golf1Na rynku istnieje mnóstwo rodzajów folii i ich producentów. Rozpiętość cen waha się od 3,00 zł do nawet 600,00zł za metr kwadratowy. Z czego wynika taka różnica? Przede wszystkim od tego, do czego ta folia może być stosowana, na jaką powierzchnię będzie naklejona i jak długo ma nam służyć. Asortyment tanich folii (monomer, polimer) stosowany jest głównie do reklam samochodowych (łatwe wycinanie liter, napisów, wzorów). Do zmiany koloru stosuje się wielowarstwowe, wylewane folie z klejem repozycjonowalnym, które absolutnie nie stwarzają zagrożenia dla powierzchni lakierniczej auta, są plastyczne przy aplikacji na wypukłych miejscach karoserii i po kilku latach nadal zachowują świeży, niewyblakły kolor.

Ile czasu trwa oklejanie?

golf2Powierzchnia, która ma być oklejana, bezwględnie musi być idealnie czysta, tak jakby auto wyjechało dopiero co z linii produkcyjnej. Absolutnie odpada myjnia mechaniczna czy nawet „zaprzyjaźniona” myjnia ręczna. Mycie przed oklejaniem to proces trwający co namniej 6 godzin. Po takim czyszczeniu (z zastosowaniem specjalnych środków odtłuszczających), następuje demontaż wszystkich elementów nadwozia, które mogą przeszkadzać lub których nie da się okleić, dopóki są na samochodzie. Proces oklejania trwa co namniej 2 dni w zależności nie od tego jakich rozmiarów jest auto ale od jego kształtu i ilości skomplikowanych przetłoczeń. Po oklejeniu zakładane są wszystkie zdemontowane wcześniej elementy karoserii. Oklejone auto musi jeszcze odstać w warsztacie następną dobę ze względu na najwyższą osiągalność mocy kleju. Na oklejanie auta potrzebujemy więc co najmniej 3 dni.

 

Koszty profesjonalnego oklejania.

golf3Rozpiętość cenowa jest duża więc przy przedstawieniu kosztów oklejenia weźmiemy pod uwagę najbardziej popularny na dzień dzisiejszy kolor- biały mat. W zależności odproducenta folii – ceny wahają się od 50,00 do 120,00 złotych za metr kwadratowy. Przy wyliczaniu kosztów usługi musimy pamiętać o marce auta i wymaganiach oklejania. Średnio zużyjemy od 20 do 30 metrów kwadratowych folii. Do tego doliczamy niezbędne materiały pomocnicze i środki chemiczne. Reasumując średni koszt zużycia materiału to ok. 2 000,00 zł. Pamiętajmy więc o tym, gdy ktoś zaoferuje nam całkowite oklejenie za 2 000,00 zł i do tego w czasie krótszym niż 3 dni.

Gwarancja.

W klimacie europejskim okres gwarancji udzielanej przez producentów folii to 5-7 lat i jest uzależniony od specyfikacji produktu: struktury i koloru (np. carbon, połysk, mat, chrom).

Najważniejsze wnioski.

Nie stosujmy folii nieznanego producenta lub niemającego swojego dystrybutora w Polsce. Wybierzmy folię (koszt) proporcjonalnie do wartości naszego auta. Pamiętajmy, że folię można w każdej chwili zdjąć i przywrócić oryginalny wygląd samochodu (fabryczny lakier).

Wierzymy, że powyższe informacje choć dosyć ogólne, rozjaśniły kwestie techniczne i praktyczne związane z oklejaniem pojazdów. Z pewnością bardziej świadomie dokonacie wyboru zarówno folii jak i profesjonalnej firmy oferującej tego typu usługi. Jeśli jednak czujecie Państwo niedosyt informacji lub potrzebujecie więcej szczegółów, chętnie odpowiemy mailem lub telefonicznie.

 

Naklejka na auto